אודות הצוות שלנו שיטת "מוסלי" צור קשר טפסים ומידע


שיטת "מוסלי"

השיטה פותחה על ידי ד"ר הרצברג רדיו-אונקולוג ממרפאת קליבלנד ובהמשך שוכללה בשיתוף עם ד"ר אשור-פביאן חוקרת סרטן. בבסיס השיטה הטיפולית עומד הקשר שבין הורמוני בלוטת התריס ובין מחלת הסרטן לסוגיה - קשר לגביו קיים תיעוד רב בתצפיות ובמחקרים רפואיים. במסגרת העצמת הטיפול מווסתים רופאי מרפאת מוסלי את רמת הפעילות של בלוטת התריס כדי להביא להאטה מירבית של התפתחות הסרטן ולשיפור היעילות של הטיפולים הכימותרפיים והרדיולוגיים. חשוב לציין כי שיטת "מוסלי" לא באה להחליף את הטיפולים האונקולוגיים אלא להעצים אותם, לשפר את יעילותם ולעכב ולהאט את התהליך הסרטני.

הבסיס המדעי לשיטת מוסלי
בלוטת התריס אחראית לוויסות חילוף החומרים של הגוף - לרבות תהליכי הפקת האנרגיה וויסות חלוקות התאים. בלוטת התריס מייצרת הורמון בשם T4 ההופך בתהליך כימי ל-T3 שהוא ההורמון הביולוגי האחראי לוויסות המטבוליזם. בשנת 2005 גילה פרופ' דיוויס מניו יורק קולטן (receptor) הנמצא על פני התא והקושר את T4 ובעוד שהקולטן נמצא גם על גבי תאים רגילים הרי שבתאים סרטניים הוא נמצא בכמות גדולה בהרבה וקשור לתהליך הסרטני.

על הקשר שבין הורמוני התריס ומחלת הסרטן
רבות הן העדויות בדבר קשר זה - במודלים בתאים במעבדה, בבעלי חיים, במחקרים אפידמיולוגיים ובמקרים של חולי סרטן שזכו לקבל טיפול בשיטת "מוסלי".

מחקרי מעבדה ומחקרים רבים בחיות מראים את ההשפעה של הורמוני בלוטת התריס על הסרטן וכיצד הורדת רמתם מורידה את קצב הגידול, הופעת גרורות ושכיחות המופע הסרטני ומעלה את יעילות הטיפולים ותוחלת החיים. מקצת מהמחקרים מופיעים בטבלאות שלהלן:

בנוסף, מחקרים אפידמיולוגיים רבים מראים כיצד בקרב חולים עם יתר פעילות של בלוטת התריס נמצא סיכון יתר לסרטן. במקרים של תת פעילות של בלוטת התריס הממצאים הם הפוכים - סרטן בדרגה נמוכה יותר, פחות גרורות, בגיל מאוחר ועם סיכויי החלמה גבוהים יותר.

ישנם אף מספר מחקרים משנת 2010 (מסומנים) הבודקים יעילותן של תרופות כימותרפיות מסוג kinase inhibitor בהן רואים כי התרופות הללו עוזרות רק לחלק מהחולים - אותם אלה "שכתופעת לוואי" פיתחו תת פעילות של בלוטת התריס.

אין דבר כזה מחלת סרטן - יש הרבה מחלות סרטן
נכון ואולם הממצא של פרופ' דיוויס לגבי הקולטן משותף לרבות מהן. כתוצאה, שיטת "מוסלי" להעצמת הטיפול מתאימה למגוון רחב של מחלות סרטן שונות וכבר ניתנה במקרים של סרטן מוח, כליות, לבלב, ריאות, שחלות ואף לוקמיה.

מהם החסרונות של שיטת "מוסלי"?
בזכות הפיתוח והשכלול של השיטה, ניתן היום להציע את הטיפול כמעט ללא תופעות לוואי. רק במקרים ספציפיים, לא מומלץ להשתמש בשיטת "מוסלי" במלואה אלא ניתן להשתמש בחלק ממנה. התרופות בעזרתן מפעילים את השיטה מוכרות וידועות ברפואה מעל 60 שנה בתחומים אחרים - לא אונקולוגיים. מאחר והשיטה עושה שימוש בתרופות שלא לפי התוויתן, הדרך היחידה לקבל את הטיפול בישראל הוא במסגרת טופס 29ג ובאישור רופא מטפל ורוקח מחוזי - מרפאת מוסלי מטפלת בקבלת האישור עבור כל אחד ואחד ממטופליה.

תופעות לואי של שיטת "מוסלי"
במסגרת הטיפול, גורמים לבלוטת התריס להיות במצב של תת פעילות. ברוב המקרים אין כל השפעה על הפעילות המטבולית (חילוף החומרים) של הגוף. זאת משום, שבמקביל לדיכוי הבלוטה ניתן גם תחליף הורמונאלי שמשפיע רק על הפעילות הרצויה של הבלוטה אך ללא ההשפעה המעודדת צמיחה על הגידול הממאיר. גם באותם המקרים ולא ניתן יהיה למנוע מצב של תת פעילות בלוטת התריס, מדובר בסופו של דבר במצב שהמשמעות הקלינית שלו פחותה יחסית וקלה מאוד לתיקון בעתיד. בכל מקרה, בוודאי שאין מה להשוות ליתרון העצום שבמניעת התפשטות הסרטן.

כיצד רואה הממסד הרפואי את שיטת "מוסלי"?
אונקולוגים מבתי חולים מובילים בארץ שנחשפו לשיטה, מיישמים אותה היום. הטיפול ניתן במסגרת 29ג' מאחר ואינו במסגרת התוויה קיימת ובשנים האחרונות חולים רבים הופנו לקבלת הטיפול.


דף הבית      |      אודות      |      הצוות שלנו      |      שיטת "מוסלי"      |      צור קשר      |      טפסים ומידע